Kerim Bayraktar’ın sunumuyla Radyo Medya’da yayınlanan “Medyalog” programının konuğu olan İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) Başkanı, TÜGİK Yönetim Kurulu üyesi Hakan Özdemir, ekonomik kriz söylentileri, şirketleşme ve mobilya sektörü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özdemir, “Kuralları kendiniz belirlemediğiniz sürece sonuç ne yazık ki, ülkede kriz olmazsa bile o firma için zaten kriz” dedi.

AKLA VE KALBE HİTAP EDEN GÜZEL SÖZLERE İHTİYACIMIZ VAR

Ekonomik kriz ve döviz dalgalanmasını değerlendiren İGİAD Başkanı Hakan Özdemir, “Esnaf arkadaşlarımız ile oturup aynı konuları tartışıyoruz. Bugünlerde bizlerin akla ve kalbe hitap eden güzel sözlere ihtiyacımız var. Kriz dediğimiz unsur, biz 1992 yılının ikinci çeyreğinde 1 Markın 3 liradan başlayıp, 1994’ün 5 Nisan’ında 24 liraya çıktığını gördük. Biz dövize hiçbir zaman dokunmayan bir firmayız. Dövize sadece yurt dışına gönderdiğimiz ürünlerden gelen bedelle dokunuyoruz. Dövizle alışveriş yapmayız, dövizle satış yapmayız. Dövizle endeksler vardır, ödemesini biz TL olarak yaparız. Geçen yıl Kasım ayında dernek olarak organize ettiğimiz 'Tecrübe Alıyoruz' programında ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş anlatırken verileri ile açıkça olmasa da bu günleri özetlemişti. Öyle bir noktadayız ki sözler kifayetsiz kalıyor. Kriz var mı yok mu? Sanayide çalışacak personel yok. Bakıyoruz firmaların elinde sipariş var, çarklar dönüyor. Malzeme bir liraydı iki lira oldu gibi şikayetler var. Dolara endeksli yükselmedi. Üç gün önce gelen 755 liralık malzeme bugün bin 15 lira olmuş. Farklı noktalardan aynı ürünü KDV dahil olarak 650 liraya aldık. Bu durumu körükleyen arkadaşlarımız var. Burada bir söz kalmıyor, krizi biz kendimiz yaratıyoruz. Ülkede, hükümette kriz varmış. Biz önce kendi işyerimizin Başkanı, hükümeti olalım, kendi işimizi sağlam tutalım, gelebilecek dış etkenlere karşı öne biz kendi sermayemizi sağlam tutalım” dedi.

İNEGÖL MOBİLYACISI İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Başkan Özdemir, “Yatırımlarda hiçbir eksiltme göremiyorum.  Yol, su, elektrik dediğimiz yatırımlar devam ediyor. Bizim köyde asfalt atılıyor. Madem kriz var neden atıyorlar. Çanakkale köprüsü devam ediyor, madem kriz var neden durmuyor? Holding sahipleri ile oturup konuştuğumuzda onlarda söyleyecek söz bulamıyor. Şuanda aslında İnegöl mobilyacısı için öyle bir fırsat doğdu ki, işini bilen kişi yurt dışına mal satacak, başka yolu yok bu işin. Alıcı için kâr oranı iki misline çıktı. Gidip Pazar arayacak, net bir şekilde mal edip yurt dışına mal satacak. Biz İnegöl olarak Avrupa’nın Çin’i olabiliriz. Bizim arkadaşlarımız öyle değerli ürünler üretmeye başladı ki, satamayacağın Pazar yoktur. Ama bir serzeniş olarak değerlendirelim, bizim mobilya üretimi oturma grupları, yatak odası, yemek odası, tv üniteleri gibi standart ürünlerle yüzdesi yüksek bir üretim şeklimiz var. Her evin içerisinde banyo dolabı var ama üreten yok. İnegöl’de bir dünya mağazamız var ama gidin bakın bir tanesinde otel konseptinde ürün yok. Küçük çocuklar için ahşap oyuncak üreten bildiğim kadarıyla bir tane var. Hepimiz koltuk üretiyoruz, hepimiz tv ünitesi üretiyoruz. O kadar bereketli ki bizim İnegölümüz, bu kadar mobilya üretiliyor ve satılıyor. Demek ki biz bir şeyler yapıyoruz. Yurt dışına satıyorsak zaten sıkıntı yok. O zaman kriz yok derim” dedi.

BİR GÜNDE ŞİRKET KURULUYOR

Şirketlerin çok çabuk kurulabildiğini, bunun da sakıncalı olduğunu belirten Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizde bir günde şirket kurulabiliyor. Sanal sermaye ile hayat başlıyor. Biraz malzemeciden kredi varsa, açık hesap malzeme, ipotek karşılığı banka kredisi, çek defteri birde teşvik eden müşteri oldu mu hiç hesapta yokken dört tane sermaye oluşuyor. Ne yazık ki bizim İnegöl’de büyüyen çoğu firma bu şekilde tesadüf büyüyen firmadır.”

BİZDE ÜRETİCİ VE ÜRETİM FAZLALIĞI VAR

“Biz Türk milleti olarak zekiyiz, çalışkanız ve hiç kimsenin akli kimseden aşağı değil. Oturduğunuz zaman herkes her şeyi söylüyor, herkes her şeyi biliyor. Sessiz kalmayı, ders almayı bilmiyoruz. En büyük problemde şu; bizde üretici ve üretim fazlalığı var. Bizde istihdamı, üretimi çoğaltarak daha fazla kazanmayı biliriz. Kazanmak niçin, neden? Biz kaliteli ürün üretip, değerli satmanın peşindeyiz. Ciro dediğimiz unsur mobilya sektöründe geçerli değil bana göre. Ciro yapmak değil, önemli olan ürettiğiniz malı değeri ile karşı tarafa göndermektir. Kriz kapıyı çalmadan. Bilinç altı krizi kendiniz yaratmanız lazım. Kuralları kendiniz belirlemediğiniz süreçte sonuç ne yazık ki, ülkede kriz olmasa bile o firma için zaten krizdir”